A számolás kezdetétől a modern számítógépek megjelenésééig. Emberek, akiknek a számítógép köszönhető

Digitális kultúra érettségi felkészítő

Őskor, Ókor

A kezdetek kezdetén az ősember az ujjai segítségével számolt, de ezt hamar kibővítette és fadarabokat, köveket is kezdett használni erre a célra. Az eredmények rögzítésére is találtak megoldást, pl. a barlangok falán a mai napig látható rajzok is tartalmaznak matematikai adatokat. Az információ rögzítése akkor ugrott szintet, amikor megjelent az írás, aminek számtalan formája jelent meg (pl. képírás, szóírás, betűírás, számírás). A számrendszerek használata terén, az egyes számok jelölésében az ókor folyamán igen jelentős eltérések voltak. Például az akkádok, valamint a sumerek a 60-as számrendszert használták, ami az időmérés és a szögmérés révén mind a mai napig részben fentmaradt. Egyiptomban a 10-es számrendszer volt használatban, míg a görögök az ábécé betűivel jelölték a számokat. A rómaiak a 10-es számrendszert alkalmaztak, de egyedi jeleket vezettek be a számok jelölésére.

Érdekesség: Püthagorasz, amikor Egyiptomban járt, II. Kambüszész perzsa király fogságában vendégeskedett, amikor Babilonba került. Itt ismerkedett meg a babiloni matematikával és zeneelmélettel, amit később hazatértekor hasznosított.

A napjainkban használt 10-es számrendszer indiai eredetű, ami arab közvetítéssel kerültek Európába. A hindu matematika legfontosabb érdeme a tízes számrendszer és a helyiérték együttes, letisztult használata és ennek során a nullának, mint számjegynek a bevezetése.

Néhány mára meghaladott számrendszer:

– ötös (Dél-Amerika)

– hatos (Északnyugat-Afrika, finnugor népek)

– hetes (héberek, ugorok)

– tizenkettes (germán nyelvek)

– húszas (maják, kelták)

Eurázsiában sokáig használtak rovásfákat a mennyiség rögzítése céljából. Legkézenfekvőbb példája a pásztorok által alkalmazott rovásfák, amire feljegyezték a nyáj mennyiségét.

Középkor

A középkori Európában az abakuszt használták leginkább számolásra. Ez a számolóeszköz viszont sokkal régebbi, feltehetően mezopotámiai eredetűnek tartják. Kis rudakon mozgatott fa vagy kődarabokból állt, amelyen egy-egy rúd egy helyiértéket jelöl. Európában a kora középkorig általánosan elterjedt a használata, de ismert volt Kínában is szuan-pan néven, Japánban pedig a szorobán névvel illették. Európában igen sokáig a római számokat használták, mivel könnyebben lehetett az üzleti könyveket hamisítani, ha arab számjegyekkel írták volna. Elég volt egy nullát a végére írni, és máris tízszeresére nőtt az ottlévő szám. Sőt, a nullát könnyű volt hatosra vagy kilencesre javítani. Ilyenfajta csalást a római számokkal nem lehet elkövetni. Firenzében pont emiatt 1299-ben rendelettel is megtiltották az arab számok használatát! A középkor vége felé a legnagyobb hatású találmány az információk rögzítése szempontjából Gutenberg nyomtatási rendszere volt, aminek az alapja a beöntőgép volt, ami meggyorsította magának a nyomtatásnak a folyamatát.

Újkor

John Napier, egy skót matematikus a logaritmusról publikált munkája kapcsán alkották meg a logarlécet a 17. század első felében. A 19. századra kiforrott és nagyon elterjedt eszközzé vált, a mérnöki számítások alapeszközeként egészen az 1970-es évekig az elektronikus kalkulátorok megjelenéséig használták. Napier vezette be a tizedestörtek jelölését is.

Érdekesség: Napier a matematika és a teológia mellett a mérnöki tudományokkal is igen intenzíven foglalkozott. Többek között tervezett gyújtótükröt, ágyút, valamint egy fémborítású harci szekeret is.

Az első mechanikus számológépet Blaise Pascal 1642-44 között készítette el, bár még nem nevezhető igazi számológépnek, mert működése nem volt automatikus. A géppel csak az összeadást és kivonást lehetett elvégezni, a szorzást és az osztást nem. Pascal számológépét Leibniz fejlesztette tovább az 1700-as években. Ez a gép volt az első, amely közvetlenül végezte el az osztást és a szorzást, valamint kiegészítő művelet nélkül a kivonást. Ő javasolta először a 2-es számrendszer használatát.

Érdekesség: Pascal a számológép feltalálását részben édesapjának köszönhette. Étienne Pascal adóbehajtóként dolgozott, és munkája során rengeteg számolással kellett foglalkoznia. Fiát, Blaise-t azonban szándékosan távol tartotta a matematikától, mert attól félt, hogy a fiú túlságosan belemerül majd a számok világába, és elhanyagolja más tanulmányait.

Joseph Marie Jacquard francia feltaláló nevéhez nem csak a szövőszék továbbfejlesztőjeként emlékeznek. A Jacquard-szövőszék működési elve a lyukkártyák használatával a modern számítógépek programozásának alapjait is előrevetítette. A lyukkártyákon tárolt információk bináris kódként értelmezhetőek, és ez a kód irányította a szövőszék működését. Ez a koncepció később a számítógépek programozásában is alkalmazásra került.

Babbage az 1800-as években felismerte, hogy a számolási folyamatban szükséges a részeredmények tárolása.  Az angol matematikus és feltaláló jelentős szerepet játszott az informatika fejlődésében, bár találmányait az életében nem tudta teljesen megvalósítani. Őt tartják a számítógép atyjának, mivel a 19. század elején olyan gépeket tervezett, amelyek működési elveikben már a modern számítógépek előfutárai voltak. A differenciagép polinomfüggvények értékeit volt képes táblázatokba foglalni, automatizálva ezzel a korábban emberi számításokat igénylő folyamatot. Az analitikai gép sokkal ambiciózusabb terv volt, amely már a modern számítógépek alapelveit is magában hordozta. Lehetőség lett volna benne utasítások tárolására, adatok beolvasására lyukkártyákról, és az eredmények kinyomtatására. Bár Babbage gépeit a kor technológiai korlátai miatt nem tudták teljesen megépíteni, tervei és elképzelései inspirációt jelentettek a későbbi számítógép-fejlesztők számára.

Érdekesség: Az első programozó nő volt, név szerint Ada Byron. Bár nem készült el Babbage gépe, mégis írt rá programokat.

A modern számítástechnika alapjait Boole matematikus nevéhez köthetjük. Az angol matematikus és filozófus munkássága alapvető fontosságúnak bizonyult az informatika számára. Ő alkotta meg a Boole-algebrát, amely egy olyan matematikai rendszer, ahol a változók csak két értéket vehetnek fel: igaz vagy hamis (1 vagy 0). Ez a bináris logika alapja, ami a modern számítógépek működésének alapját képezi. A Boole-algebra segítségével logikai műveleteket lehet végezni, mint például az ÉS, VAGY, NEM. Ezeket a műveleteket a számítógépekben elektromos áramkörök valósítják meg, ahol a feszültség megléte vagy hiánya jelenti az igaz vagy hamis értéket.

Herman Hollerith amerikai statisztikus találta fel az elektromechanikus lyukkártyás adatfeldolgozó gépet, amely forradalmasította az adatfeldolgozást és a népszámlálást. Hollerith gépe lyukkártyákat használt az adatok tárolására és feldolgozására. A kártyák lyukai elektromos áramköröket zártak, amelyek segítségével a gép különböző műveleteket tudott végezni az adatokon.  Hollerith gépe először az 1890-es amerikai népszámláláskor került felhasználásra, ahol jelentősen lerövidítette az eredmények feldolgozását. A gép sikeres alkalmazása után Hollerith megalapította a Tabulating Machine Company-t, amely később a Computing Tabulating Recording Company (CTR) néven vált ismertté. Ez a vállalat végül az IBM (International Business Machines) elődjévé vált.

Az informatika kezdete a XX. században

Norbert Wiener amerikai matematikust a kibernetika atyjaként tartják számon. A kibernetika egy olyan interdiszciplináris tudományág, amely az élőlények, gépek és szervezetek közötti kommunikáció és vezérlés kérdéseivel foglalkozik.  Wiener legfontosabb műve a „Kibernetika, avagy a szabályozás és kommunikáció tudománya állatokban és gépekben” című könyve, amely 1948-ban jelent meg. Ebben a könyvben Wiener lefektette a kibernetika alapelveit, és bemutatta, hogy az élőlények és a gépek hogyan hasonlítanak egymásra a kommunikáció és a szabályozás szempontjából. Wiener nagy hangsúlyt fektetett a visszacsatolás szerepére a szabályozásban. A visszacsatolás azt jelenti, hogy egy rendszer kimenete befolyásolja a bemenetét, így a rendszer képes alkalmazkodni a környezetéhez. A visszacsatolás elve alapvető fontosságú a mesterséges intelligencia és a robotika területén napjainkban.

Alan Turing brit matematikus, logikus és kriptográfus volt, akit széles körben az informatika atyjaként és a mesterséges intelligencia egyik alapítójaként tartanak számon napjainkban. Munkássága jelentős hatást gyakorolt a számítógép-tudomány fejlődésére és a modern számítógépek működésére. Turing legjelentősebb alkotása a róla elnevezett Turing-gép, amely egy elméleti számítógép modell volt. Ez a modell a mai számítógépek működésének alapját képezte, és lehetővé tette az algoritmusok és a számítások elméleti vizsgálatát.  Turing a második világháború alatt kulcsszerepet játszott a német Enigma kód feltörésében. A Bletchley Parkban dolgozó csapatával együtt kifejlesztett egy elektromechanikus gépet, a Bombe-ot, amely jelentősen felgyorsította a német üzenetek megfejtését.  Ő fogalmazta meg a Turing-tesztet, amely egy módszer annak eldöntésére, hogy egy gép képes-e emberhez hasonló intelligenciát mutatni. A Turing-teszt ma is fontos mérföldkő a mesterséges intelligencia kutatásában.

Érdekesség: amellett, hogy zseniális matematikus és a számítógéptudomány egyik alapító atyja volt, szenvedélyes maratoni futó is volt. Turing rendszeresen futott, és olyan jó eredményeket ért el, hogy majdnem kvalifikálta magát az 1948-as olimpiai játékokra. Legjobb maratoni ideje 2 óra 46 perc 3 másodperc volt, ami mindössze 11 perccel maradt el az akkori olimpiai kvalifikációs időtől.

Magyarok, akik nélkül nem lennének számítógépek

Az 1920-as években Szilárd Leó fizikus gondolatvilágában olyan elemek is megjelentek, mint az információ, amivel kapcsolatban azt tapasztalta, hogy az folyamatosan nő, hiszen a tudományok is fejlődnek, egyre több információt termelnek ki, de ennek van árnyoldala is, az, hogy egyre nagyobb lesz a „rendetlenség” ezzel párhuzamosan. A gyakorlatban ezt ahhoz lehet hasonlítani, amikor munka közben megéhezünk, vagy a számítógép melegszik miközben működik. Szilárd Leó vezette be a bit fogalmát, ami az információ elemi kvantuma azóta is. Az információ hatalmas mennyisége, és annak a minél gyorsabb és pontosabb feldolgozása a második világháború során lett egyre fontosabb kérdés. Neumann János az Amerikai Egyesült Államokba emigrálva szembesült is ezen problémával, amikor a robbanások lökéshullámait vizsgálva mechanikus számológépekkel sem bírt a sok számítással. Kifejlesztettek egy elektromos számológépet, amivel viszont az volt a baj, hogy sokkal több ideig tartott a munkára fogás, mint maga a számolás. Ezt látva Neumann inkább önmagát képezve az elektronikával jobban megismerkedve 1945-re megalkotta a társaival az első elektronikus programozású számítógépet, aminek a jelentőségét felismerve szűk egy évtizeddel később megkapta az Egyesült Államok Érdemérmét (1954), amiért az útjára indította az informatika forradalmát.

Érdekesség: Amikor Neumann János megérkezett Amerikába, a kötelességének érezte, hogy megtanulja új hazája kártyajátékát, a pókert. Hiába volt matematikus, soha nem nyert egy partit sem, mert a játék közben is annak a matematikai megközelítésén járt az agya, aminek köszönhető lett a Neumann-Morgenstern-féle játékelmélet, ami érdekes módon a katonai stratégiák számára lett idővel igencsak fontos. A koreai háború idején Neumann játékelméleti. Kiértékelésének volt köszönhető, hogy az USA nem támadta meg Kínát, ami lehet, hogy kiváltotta volna a harmadik világháborút.

Kemény János az USA-ban dolgozva a Dartmouth Kollégium egyik rektoraként a felsőoktatási hallgatók számára kötelezővé tette a számítógépek használatát, valamint megalkotta az első, világszerte is ismertté vált programozási nyelvet, a BASIC-et. Kemény kifejlesztett egy hálózatot is, ami tulajdonképpen az internet őse lett, és a hallgatók már az 1960-as években e-maileket tudtak írni is és fogadni a hálózaton.

Gróf András (Andy Grove) ismerte fel a mikroprocesszorok fontosságát, és az INTEL cég vezetőjeként elkezdte azok teljesítményét emelni. A munkássága fontosságát jól érzékelteti az a tény, hogy a TIME hetiújság 1997-ben az év emberének választotta. Napjainkban minden operációs rendszer, amit használunk, ún. „ablakokat” használ, a Windows operációs rendszer nevét is erről kapta. Ezt Simonyi Károlynak köszönheti a világ, aki megalkotta még az Excel és a Word programokat is a Microsoft fő tervezőjeként. A gyakorlatban egy magyar embernek köszönheti Bill Gates azt, hogy milliomos lett.

A cikk támogatója: DigiKultura.hu – digitális kultúra érettségi felkészítő

Digitális kultúra érettségi feladatok

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

 
 
 

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.
CiyaShop

Join Our Newsletter

Subscribe to the CiyaShop mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information.
Product added!
The product is already in the wishlist!
Removed from Wishlist

Shopping cart

close