Nándorfehérvár 1440-es ostroma és diadala

A 1440-es év nyár eleje ismét rosszul kezdődött a déli határra rendelt magyar csapatoknak, akik a várakban, erődökben teljesítettek szolgálatot. II. Murád szultán immáron a magyar végeket vette támadás alá világhódító seregével. A török csapatok az év tavaszán meg is érkeztek egy város alá, amit ők úgy neveztek: a mennydörgés kapuja.

to201ai2096t_1.jpg

Ez az év, az 1440-es különösen nehéz esztendő volt, a még oly sokat látott és szenvedett Kárpát hazának is. Alig három év alatt két király váltotta egymást. Az ötven évig uralkodó Zsigmond után (1387-1437), lányának férje Habsburg Albert is távozott az élők sorából 1439 őszén vérhasban, amit valószínűleg a titelrévi haditábor feloszlása után Budára menet kapott el. Az országnagyok két pártra szakadtak. Az egyik párt az özvegy királynét, Luxemburgi Erzsébetet támogatta, a másik pedig Ulászló lengyel király meghívását a magyar trónra látta célszerűnek.

Az év januárjában a nemzeti pártot képviselő urak küldöttséget menesztettek a 15 éves Ulászlóhoz, hogy ajánlják fel neki a magyar koronát. A küldöttséget Vitéz János zágrábi őrkanonok vezette. Január 25-én a magyar küldöttség Krakkóban Ulászlót választja királynak, és ehhez az özvegy Erzsébet királyné is hozzájárul.(Ekkor a királyné már előrehaladott állapotban van. Alig egy hónappal később megszületik majd a fia, akit Utószülött Lászlóként fognak nevezni. Ny.Gy.)  Ugyanezen a napon Murád szultán követei megérkeznek a lengyel udvarba, és szövetséget ajánlanak az ifjú királynak- Magyarország ellen. Murád ajánlata az, hogy támadják meg közösen Magyarországot. Északról a lengyelek, délről pedig a törökök fogják harapófogóba. A török követséget a magyar urak hajszál híján felkoncolják ott a helyszínen. Ulászló és a lengyel urak ezt az ajánlatot a leghatározottabban visszautasítják.

Történelmünk egyik legtragikusabb éjjele a február 20-ról 21-re virradó éjszaka. Kottaner Jánosné Wolfram Ilona a királyné parancsára elrabolja a Szent Koronát Visegrádról. Másnap Erzsébet Komáromban megszüli fiát akit Széchy Dénes esztergomi érsek  május 15-én Székesfehérváron V. László néven királlyá is koronáz a magyar szent ereklyével.

Még ebben a hónapban Hunyadi János szörényi társ bán lóhalálában a déli végekről Ulászló elé siet, hogy hódoljon neki. Ezekben a napokban érnek Murád szultán csapatai Nándor Alba alá. A szultán ekkor látta idejét, hogy a királyváltások miatt meggyengült magyarok kezéből kiragadja a déli erődrendszer kulcsát, amelyet még Ozorai Pipó igazgatott hajdanán, és ezekben az időkben a raguzai származású Thallóczi család parancsnoksága alá tartozott.

torok_tuzerseg.jpg

A törökök meglehetősen korán, már májusban ostrom alá vették a területet. Iszhák bég hamar megindította a támadásokat az egy évvel korábban elesett Vég-Szendrő erősségéből. Ide csatlakoztak később a felzárkózó ruméliai csapatok, majd a nyár derekára a teljes szultáni sereg. Thallóczi Jován aurániai perjel, előbb a nyílt terepen halogató harcokat vívva akadályozta a felvonulást, folyamatosan húzódva vissza a roppant túlerő elől a kiválóan megerősített erősségbe. Itt is megmutatkozott a jó helyismeret és a terep adta előnyök kihasználása a védelem részéről. A törökök csak viszonylag lassan tudtak felvonulni, de amikor ez megtörtént a létszámfölényükkel, a vízi és szárazföldi túlerejükkel, és a kor legmodernebb tüzérségével elképesztő pusztítást végeztek. Nándor Alba erőssége, Magyarország kulcsa valószínűleg már ekkor a muzulmánok kezére került volna, ha az egyik éjszaka a vár egyik magyar katonája nem találja meg a nyílvesszőt amit akkor lőttek be a várba. Rajta egy vászon darabon szénnel írt egyetlen magyar szó: ÁSNAK! Thallóczi Jován és a magyar védelem ekkor páratlan tettre szánta el magát. Ők is ásni kezdtek a romok takarásában azon a helyen, ahol majd várható lesz a török feltűnése a föld alól. Ez egyes feltételezések szerint a nándorfehérvári Alsóváros részén a Vidin és Zsigmond torony között volt várható. A török források szerint ez az alagút olyan széles volt, hogy négy lovas katona könnyen elfért benne. Gondolhatja a kedves olvasó, hogy kikkel ásatták ki ezt az alagutat a törökök! Igen, a környékről összefogdosott és a harcokban fogságba esett rabokkal, puszta kézzel, hogy a szerszámok zaja el ne árulja őket és a „figyelő dobok” se jelezzenek a vár védőinek. (Ekkor a várostromoknál már elterjedtek voltak a török aknászok miatt a falhoz tett dobok amikre borsót vagy követ tettek. Így jelzett a dob ha a közelben rezgés van, tehát ásnak. Gárdonyi kiváló regényéből ezt sokan ismerhetik. Ny.Gy.)

A döntő ütközet napján a magyar védelem meglehetősen mozdulatlan volt. Ők tudtak valamit, amit a muszlimok nem. A felszíni támadással egy időben Murád a mélyből feltörő katonákkal, egyetlen rohammal akarta elsöpörni a Mennydörgés Kapuját. Thallócziék kivárva az utolsó pillanatot ekkor robbantották be az ellenaknába helyezett, és az egyik kicsapásnál zsákmányolt török lőporos hordókat. A források szerint tizenhétezer török veszet oda a robbanás következtében az alagútban és a felszínen is. Nándorfehérvár ünnepelt, Murád szultán pedig táborbontásra és elvonulásra adott parancsot a hadvezéri dombon a díszes selyem sátrából…

Az 1440-es nándorfehérvári ostromról sajnos keveset hallani. A tizenhat évvel későbbi diadal teljesen elhomályosítja Thallóczi Jován és a magyar és rác védők páratlan hőstettét. Szokatlanul hosszú és elhúzódó ostrom volt. Majdnem három hónapig tartott. Elképzelhetjük, hogy a vár védőinek miket kellett kiállniuk ezekben a forró nyári napokban. A török még megvesztegetéssel is próbálkozott, ha a védelem átadja a várat- sikertelenül. A kitartás, a bátorság, a hazaszeretet, és a leleményesség iskolapéldája Thallóczi Jovánék esete. Ha bármikor hallunk, vagy olvasunk Nándorfehérvár 1456-os világraszóló diadaláról, ha állódélben harangszót hallunk, kérem emlékezzünk meg a tizenhat évvel korábbi hősökről is!

Forrás:
Pálosfalvi Tamás: Nikápolytól Mohácsig 1396-1526
Bán Mór: Hunyadi 5. rész a Mennydörgés Kapuja

Ny.Gy.

4 Replies to “Nándorfehérvár 1440-es ostroma és diadala”

  1. Hórukk

    Köszönjük, kevesen ismerhették közülünk ezt a történetet.

  2. Tom Tuttle Tacomából, Washington államból

    Én is csak pár éve hallottam róla, amikor olvastam az említett Hunyadi kötetet. Lehet, hogy ez is kb. annyira ismeretlen, mint a pozsonyi csata (907).
    Mondjuk amikor olvastam a könyvet, és valahányszor a perjel szóhoz jutottam, mindig a / jel jutott eszembe 🙂

  3. Gátőr

    Hogy ezt nem tanítják az iskolában, még évszámként sem említik, vajon mi az oka!? Az említett Bán Mór: 6 kötetes HUNYADI c. sorozata példátlan erejű mű. Hiánypótló alkotás, eredeti források alapján készült, rendkívül olvasmányos. Csak ajánlani tudom a kor iránt érdeklődőknek, nem okoz csalódást

  4. Hunyadi zokogna... ha látná......ezt

    Hunyadi jó pár királyunknál túltett…..
    Remélem odafenntről nem látja mivé lett országa….

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

 
 
 

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.
CiyaShop

Join Our Newsletter

Subscribe to the CiyaShop mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information.
Product added!
The product is already in the wishlist!
Removed from Wishlist

Shopping cart

close