3+1 film amit látnod kell október 23-án

„1956. október 23-a örökké élni fog a szabad emberek és nemzetek emlékezetében. E nap a bátorság, az öntudat és a győzelem napja volt. A történelem kezdete óta nincs még egy nap, mely világosabban mutatja az ember csillapíthatatlan vágyát a szabadság iránt – bármily kicsi is a siker esélye, s bármily nagy is az áldozat, amit követel.” 

John F. Kennedy (1960)
Október 23: Az 1956-os év embere: a magyar szabadságharcos (megjelenés: 1957. januárja)
Az 1956-os év embere: a magyar szabadságharcos (megjelenés: 1957. januárja)

TTT: A kultúra cenzúrája a Kádár-korszakban

Az 1956. október 23-án kirobbant szabadságharc eseményeiről sokáig nem lehetett nyíltan beszélni. A Kádár-korszakot jellemző aczéli kultúrapolitika, a TTT (támogatás – tűrés – tiltás) erős cenzúrája nem kegyelmezett; a forradalomról írókat és az írások megjelentetőit kemény szankciókkal sújtották. A művészek egy része börtönbe került vagy emigrált, a többiek pedig egy ideig szolidaritásból nem publikáltak. Csak a rendszerhez hű, de egyébként tehetségtelen szerzők, rendezők alkotásai jelenhettek meg.

A forradalomról készült filmek, versek, prózák és visszaemlékezések csak a rendszerváltást (1989) követően kerülhettek a nyilvánosság elé. A kommunista vezetés alatt nem egy újság szerkesztőségének kellett új állás után nézni ,,tiltott művek” publikálása miatt. Csurkai István József Attila-díjas dramaturg ügyében így nyilatkozott Kádár:

„…híve vagyok annak is, hogy a legdurvább esetekben publikációs tilalom legyen. Az a magyar állampolgár író, aki előadásában Amerikában dicsérte 1956-ot, ne publikáljon Magyarországon és ne utazzon, amíg a magatartásában nem változik.”

— Kádár János (1986)

Ezen ismeretek birtokában nem nagy meglepetés, hogy a filmszakma csak a 2000-es években kapta fel az 56-os témát. De ami késett, nem múlott: a filmipar többek között ezekkel a remekművekkel szolgálta ki az október 23-ai eseményeket filmvásznon is látni áhító közönséget.

Október 23: A Nap utcai fiúk (Fotó: Hungaricom)
A Nap utcai fiúk (Fotó: Hungaricom)

3. A szabadság vihara (2006)

Miközben Magyarországon egy kis nemzet magára hagyatva vívja szabadságharcát a hatalmas Szovjetunióval szemben, az 1956-os Melbourne-i olimpián a szovjet és a magyar vízilabda válogatott a medencében csap össze. A kint lévő sportolók bár nagyjából ismerik az itthon történteket, de szeretteikről, barátaikról, az itthon hagyottakról nem tudnak semmit.

A magyar csapat tagjai ebben a pattanásig feszült helyzetben szállnak a vízbe, hogy a szovjet válogatottal megmérkőzzenek. Az első pillanattól szinte forr a víz a medencében, és az utolsó perc az, amikor egy magyar játékos vére megfesti a vizet.

Hogyan történt mindez? Erről mesélnek a játékosok mind két oldalról, és az 56-os magyar forradalom történetét is nyomon követhetik a nézők. Impozáns produceri csapat állt össze Lucy Liu, Quentin Tarantino és Andrew G. Vajna személyében, hogy egy felejthetetlen sportesemény kapcsán az 1956-os magyar szabadságharcnak állítson emléket.
(Forrás: port.hu)

https://vimeo.com/8141334
A szabadság vihara (2006) teljes film angol nyelven.
A magyar szinkronos változat a linkre kattintva érhető el: 1.rész, 2. rész

2. A Nap utcai fiúk (2007)

A történet 1956. október 23-án kezdődik és 1956. november 4-én ér véget. Juli (Gáspár Kata) Totyával (Czecző Sándor) jár, de Gábort (Bárnai Péter) is szereti, hármójuk története fordulatosan alakul a mozgalmas napokban. Pesterzsébeti fiatalok egy csoportja focizik a Határ út menti grundon. Juli, a kalauzlány hozza a hírt, hogy a városban tüntetés van. Egyedül Gábor tart Julival és együtt vesznek részt a forradalmi eseményekben.

Hajnalban a fiúkra rálőnek a bevonuló oroszok, és akkor elhatározzák, hogy bemennek a városba és bekapcsolódnak a harcokba. Totya vezetésével fegyvert szereznek, és barikádot építenek egy kis mozi körül. “Ezt a sarkot megvédjük” – mondják. Csak kézi fegyvereik és benzines palackjaik vannak, de eredményesen veszik fel a harcot a benyomuló szovjet harckocsikkal. Bázisukat a fiatalok a békésebb napokban sem hagyják el és november 4-én hősiesen szállnak szembe a nagy túlerővel visszatérő ellenséggel.
(Forrás: port.hu)

A Nap utcai fiúk (2007) teljes film

1. Szabadság, szerelem (2006)

1956. Magyarország csupán egy kis csatlósállam a szovjet blokkban, de nagyhatalom is: vízilabda-válogatottja verhetetlen. A pólós srácok a vasfüggöny mögött is az élet császárainak érzik magukat; élvezik a sikert és a lányok rajongását, magabiztosak és összetartók. Eddig egyetlen egyszer veszítettek: 1955-ben, amikor egy moszkvai mérkőzésen a bíró nem engedte őket győzni. Mindannyian a visszavágásra, a melbourne-i olimpiára készülnek.

Ám a történelem alaposan összekavarja a terveiket. Budapesten kitör a forradalom. A csapat fiatal sztárja, Karcsi és barátja, Tibi belekeveredik az utcai eseményekbe. Eleinte csak a kalandot keresik. Karcsinak megakad a szeme Vikin, a harcias műegyetemista lányon és a nyomában járva eljut a forradalom legfontosabb színhelyeire: ott van a Kossuth téren, majd a Rádió ostrománál is.
(Forrás: port.hu)

https://www.youtube.com/watch?v=5f1BEruxU5A
Szabadság, szerelem 2006 teljes film

+1: A berni követ

Két hónappal Nagy Imre mártírhalála (1958. június 16.) után, a Magyar Népköztársaság berni nagykövetségére két fiatalember hatol be, és fegyverrel támadnak a nagykövetség ott lévő dolgozóira. Túszul ejtik a nagykövetet, a rejtjelekhez szeretnének hozzáférni. Bekapcsolódnak a Szabad Európa rádió egyenes adásába, tiltakoznak a miniszterelnök és mártírtársai kivégzése ellen. Mit is akartak elérni ezzel a eleve bukásra ítélt akcióval?

Az indíték homályos, bár helyi lapértesülések szerint, Nagy Sándor és Papp Endre a svájci magyar kommunista ügynökök aktáit akarta megszerezni. Ugyanakkor bizonyos forrásokból kiderül, hogy a támadók a megtorlások elleni tiltakozó, figyelemfelkeltő, demonstratív akciónak szánták fellépésüket. Ezt a célt elérték, mert az akció után heteken keresztül újra a magyar szabadságharc felé fordult a világ figyelme.
(Forrás: port.hu)

A teljes film az alábbi linken tekinthető meg: A berni követ (Videa)

Mivel egészítené még ki a fenti listát? Írja meg hozzászólásban kedvenc ’56-os filmjeit!


Emlékezzünk hőseinkre, akik életüket áldozták a szabad Magyar Hazáért!

Október 23. A szabadság napja

Források:
port.hu
http://real.mtak.hu/34850/7/cenzura_mukodesi_mechanizmusa.pdf

One Reply to “3+1 film amit látnod kell október 23-án”

  1. Pintér László

    56 csepp vér- a gyerekek is értik

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

 
 
 

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.
CiyaShop

Join Our Newsletter

Subscribe to the CiyaShop mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information.
Product added!
The product is already in the wishlist!
Removed from Wishlist

Shopping cart

close