Otto Carius

A II. világháború második legeredményesebb harckocsizója

bundesarchiv_bild_146-1979-064-06_otto_carius.jpg

Otto Carius 1922-ben született a weimari Zweibrückenben, katonacsaládba. Amint befejezte az iskolát, kitört a II. világháború. Szívás, mondanák sokan, de nem úgy Otto! Magától értetődő módon egyből jelentkezett a seregbe. A lelkesedése sajnos nem volt egyenesen arányos a lehetőségeivel. Csak sokadjára vették fel, ugyanis rendre alkalmatlannak találták a gyenge testfelépítése miatt.

tumblr_nip35rtszq1qad6kdo2_400.jpg

1940-ben végül bekerült a 104. gyalog pótzászlóaljba. A kiképzés végeztével sikerült átmennie a páncélosokhoz, majd a gyorstalpaló után a 20. páncélos ezred tagjaként vetették be a keleti fronton, a kevésbé modernnek számító Panzer 38(t) töltőkezelőjeként. 1941 júniusában így kezdte meg a Barbarossa hadműveletet. Töltőkezelőnek lenni nem egy hálás meló. Nem látsz semmit, de legalább megsülsz a harckocsiban.

pzkpfw-38t-number-821.jpg

Aki ránéz a képen látható Panzer 38(t)-re, bizonyára azt gondolja, hogy csak jelképes páncélzattal rendelkezett. Ez teljes mértékben igaz. Az egyik bevetés során át is lőtték, kisebb sérülést okozva Cariusnak. Ennek ellenére nem ment el a kedve a zárt küzdőterektől. Egy évig szolgált, majd bekerült a tiszti iskolába.

Az iskola sikeres elvégzése után már, mint hadnagy, az 502. nehézpáncélos osztályhoz, azon belül a 2. századhoz került, akik többet között megkapták az új csodafegyvert, a Panzerkampfwagen VI-ot, ismertebb nevén a Tigrist. Gondolom, senkinek sem kell bemutatni a hamar legendássá vált fenevadat. 700 lóerő, 60 tonna, közúton maximum 45 km/h, terepen 20km/h, mindez egy 530 literes üzemanyagtartállyal megtámogatva. Ha egy ilyen járgányod van, garantálom, hogy a benzinkúton minden pontgyűjtős akciót be fogsz húzni. Egyébként a Tigrisre való átképzés során került sor az egyetlen háborús bűntettére: agyonlőtt egy, a lőtérre bemerészkedő kakast… méghozzá a gazdasszony legjobb kakasát! Szerencsére később ez nem lett felhánytorgatva.

otto_carius_tiger_217.jpg

Az átképzést követően egyből bedobták a mélyvízbe a keleti fronton. Nehezítette a helyzetet, hogy a századparancsnoka nem éppen egy vérgőztől megvadult berzerker volt. Az emberei szemében gyakorlatilag Carius vezette a századot.

Először Narvánál került komolyabb összetűzésbe. Azon a környéken teljesen megmerevedett a front, ami, ha lett volna elég erő, nem lett volna akkora probléma a németek részéről. Csakhogy nem volt elég katona. A környéket, amit Cariusra bíztak legtöbbször csak pár Tigris és egy maroknyi lövész tartotta. A szinte reménytelen helyzet ellenére nem tudtak kifogni rajtuk. Megtörtént, hogy az oroszok mindent elsöprő tüzérségi tüzet és légicsapások sorozatát kérték a Carius által védett területre. Csak két Tigris maradt a vidéken. Nem vonultak vissza, hanem útban az előnyösebb állások felé, menet közben kilőtték az oroszok előretolt 5 páncéltörő lövegét. Egy kicsit megpihentek, majd kilőttek 6 darab T-34-est is. Másnap Ivánék újra támadtak és újabb 6 harckocsi vált lángoló ronccsá. Így ment ez nap-nap után, egyre reménytelenebb helyzetben. Carius és a Tigrise mégis megőrizték a hidegvérüket és egy átcsoportosítás után még támadásra is futotta az erejükből. Végül Narvából hosszú hetek után átcsoportosították a századot.

untitled-design-2-12-700x366.png

1944 júniusában Cariusék  8 páncélosa Dünaburghoz (Lettország) vezényelték. Mire odaértek, csak fejvesztett menekülést láttak. A Tigrisek azonban nem csatlakoztak a visszavonuló csapatokhoz, hanem éppen ellenkező irányba, az oroszok felé hajtottak tovább. Útközben hamarosan találkoztak egy lélekszakadva rohanó altiszttel, aki közölte, hogy észak felé már a szovjetek vannak. Szegény biztos nem örült, amikor Cariusék felvették és a hírt hallva még nagyobb lelkesedéssel folytatták pont arra az útjukat.

Már mentek egy ideje, mire Otto úgy döntött, hogy elindul felderíteni. Bepattant a hű Volkswagen Kübelwagenjébe és elhajtott a következő faluig, Krivaniba. Szerencse, hogy ilyen óvatos volt. A településben épp elhelyezkedett harckocsi, hogy bevárja a fő erőket. Úgy becsülte, ha mázlija van, akkor csak egy harckocsi század van még a faluban.

carius_otto_kubelwagen_car_staff_driving_riding.jpg

A felderítésről visszatérve egyből összekapta a századot és közölte velük a tervet: két Tigris teljes gázzal betör a faluba és kilő mindent és mindenkit, mielőtt bárki elmenekülhetne és szólhatna a többi ruszkinak. A maradék 6 páncélos biztosítja a környéket, hogy senki ne léphessen le, amíg tart a buli. Természetesen Carius Tigrise volt az egyik a kettő rohamozó közül.

Amint felvették az alakzatot, megindították a támadást. Pillanatok alatt ott voltak az első házaknál és még menetből kilőtték a feléjük biztosító két, nem reagáló T-34-est. Pár másodperc múlva Carius már a falu közepén volt, és rögtön ezzel a lendülettel oldalba kapott egy Sztálin harckocsit. Az oroszokat teljesen váratlanul érte a támadás. Nagyban fosztogattak, lazultak és könyvet olvastak (értsd: italoztak). Nem hitték, hogy bárki visszafordul a menekülő német csapatok közül. Az egész akció kevesebb, mint 15 percig tartott.

Egy gyors pihenő után – hogy kihasználják a meglepetés erejét – rögtön tovább haladtak az ellenség irányába, és egy alacsony emelkedő mögötti területen elhelyezkedve bevárták az orosz dandárt. Jöttek is szépen, felvonulva az úton. Fogalmuk sem volt Cariusék jelenlétéről. (Még a faluban megpihenő oroszok rádión szóltak, hogy minden rendben van). Amikor már a lehető legtöbb jármű volt a kelepcében, elhangzott a tűzparancs. Nem semmi látvány lehetett. Szinte minden másodpercben felrobbant valami. A rövid harcban 28 harckocsi és számtalan más harcjármű semmisült meg. A szovjetek úgy rohantak vissza, ahogy csak tudtak…

Sok ideje nem volt ünnepelni a „kacsavadászatot”. Rá két nappal újfent szembenézett a halállal, ezúttal közelebbről, mint bármikor máskor.

910b69af897143e53689f255fc748bf4.jpg

Július 24-én a hű Kübelwagenje elromlott, ezért motorral indult el a szokásos felderítésre. Csak két Tigrist vitt kíséretnek, hogy a többiek tudjanak pihenni és megetetni a fenevadakat. A felderítés során egy faluhoz érkeztek, ahol megtudták, hogy onnan 3 km-re vannak az oroszok. Cariusnak gyanús volt, hogy ennyire jól informáltak a falusiak. A Tigriseket a település északi részére küldte, míg ő tovább indult a sofőrjével, Lokeyval. Ekkor bekövetkezett a baj. A közelben leselkedő szovjetek csak erre a pillanatra vártak. Felkelepeltek a géppuskák. A két motoros épp csak letudott bukni a járműről, de Carius bal combját így is szétzúzta egy lövedék. Lokey szerencsésen megúszta, de még így sem tűnt úgy, hogy megúszhatnák ezt a helyzetet.  Az oroszok egyre közelebb kerültek. Érezték, hogy itt nekik áll a zászló. Egy pillanatra sem hagyták abba a tüzelést, sőt! Cariust többször is meglőtték. A bal karja használhatatlanná is vált. Úgy tűnt, hogy minden elveszett…

A tűzfegyverek zaját egy másodpercre elnyomta egy félelmetes, ismerős morgás. Carius ezer közül is megismerte volna ezt a kedves hangot. A két hű altisztje, Eichorn és Göring meghallotta a lövöldözést, és teljes sebességgel indultak a parancsnokuk megsegítésére. Az oroszok ekkor már csak három méterre voltak a súlyosan megsebesült hadnagytól, de a két rohamozó harckocsitól egyből átértékelték a helyzetüket. Nincs sok félelmetesebb dolog két, menetből tüzelő Tigrisnél. Ivánék a visszavonulás mellett döntöttek, de a szovjet tiszt még úgy döntött, hogy lelövi Cariust. Szerencsére Otto bemozdult, így a lövedék csak súrolta a nyakát. A két páncélos az utolsó pillanatban ért oda. A két fenevad megmentőként tornyosult a mozdulatlan Carius fölé. A harckocsik személyzete gyorsan biztonságba helyezték a parancsnokukat és a sofőrjét, majd heves tűzharc alatt igyekeztek elszakadni a bátorságra lelt oroszoktól. Szerencsére épp időben értek vissza a sajátjaikhoz, hogy a két sebesültet még meg lehessen menteni.

jagdtiger13d.jpg

Cariust a hosszúra nyúlt lábadozása után nem helyezték vissza a századához, nagy bánatára. Nélküle a remek csapat lassan felmorzsolódott a keleti fronton.

A gyógyulását követően, 1945 elején, a nyugati fronton az 512. Jagdtiger zászlóaljhoz került, de sok köszönet nem volt benne. A hatalmas monstrumokat nem a háború végén kellett volna elkészíteni. Az akkora már teljesen demoralizált állomány és a szövetségesek nyomasztó légifölénye miatt Carius tehetetlen volt. Egységével május 7-én adta meg magát az amerikaiaknak.

A háború után gyógyszerész lett és saját patikát nyitott Tigris néven. A munka mellett megírta a visszaemlékezéseit is, a „Tigrisek a sárban” -t. Carius a Wehrmacht 2. legsikeresebb harckocsizójaként több mint 150 igazolt kilövéssel rendelkezett. Teljesítményéért megkapta a Tölgyfalombokkal ékesített Lovagkeresztet. Minden idők egyik legnagyobb páncélos ásza 2015. január 24-én, 92 évesen hunyt el.

Forrás:

Otto Carius: Tigrisek a sárban

A könyv megvásárolható: http://www.tigrisekasarban.hu/

A II. világháború – és a harckocsik szerelmeseinek kötelező olvasmány.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

 
 
 

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.
CiyaShop

Join Our Newsletter

Subscribe to the CiyaShop mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information.
Product added!
The product is already in the wishlist!
Removed from Wishlist

Shopping cart

close