Napóleon titkos terve a magyarokkal – II. rész

Bonaparte Napóleon. Egy név, számtalan legenda. A történelem legnagyobb hadvezére több csatát vívott és nyert meg, mint Caesar, Hannibál és Nagy Sándor együttvéve. A leghíresebb francia császárt már életében temérdek mítosz lengte körül, amelyeket kiválóan használt ki személye népszerűsítéséhez és céljai eléréséhez. A históriák sora halála után tovább bővült, azonban a közhiedelemben több olyan tévhit is elterjedt, melyeket Tévhitek a köztudatban című cikksorozatomban szeretnék megcáfolni.
A sorozat első része ide kattintva olvasható:

Napóleon egyik marsallja Waterloonál

II. tévhit: A magyar nemesség 1809-ben elmulasztotta a függetlenség kivívását

Napóleon

,,Csatlakozzanak hozzám, az én kormányom a fiatalság és az értelem kormánya lesz.”

– Bonaparte Napóleon

A schönbrunni kiáltvány

A ,,kis káplár” képes volt befolyásolni egész Európát, azonban a magyarokat mégsem tudta rávenni, hogy a franciákkal szövetségben harcoljanak az őket évszázadok óta elnyomó Habsburgok ellen. Szabadságot kínált, mi mégsem kértünk belőle. Miért fordítottunk hátat a függetlenséget ígérő Napóleonnak?

1809. május 15-én a francia császár kiadta schönbrunni kiáltványát, melyben a Habsburgoktól való elszakadásra biztatta a magyarokat.

„Magyarok! Eljött azon szempillantás, melyben visszanyerhetitek régi függetlenségteket. […] Szerezzétek most vissza nemzeti lételeteket; legyetek ujra, a kik valaha voltatok! Válaszszatok királyt magatoknak, olyan királyt, a ki érettetek országoljon, a ti hazátoknak kebelében, ti közöttetek lakjék, és a kit a ti polgártársaitok és katonáitok vegyenek körül! Gyülekezzetek azért össze Rákos mezejére, őseitek szokása szerint; tartsatok ott nemzeti gyűlést és adjátok tudtomra végzéseiteket.”

(Részlet Napóleon schönbrunni kiáltványából)
Schönbrunn, 1809. május 15.  Napóleon kiáltványa a magyar nemzethez.
Napóleon kiáltványa a magyar nemzethez (1809, Schönbrunn)

Napjainkban sokan vélekednek úgy, hogy míg a Habsburgok Magyarország elnyomói voltak, addig Napóleon a szabadságot képviselte és azzal, hogy a magyar nemesség nem hallgatott a császárra, méltatlannak bizonyult a szabadságra. Ezt a tévhitet erősíti Kölcsey Ferenc költeménye is, a Rebellis vers, melyben a Himnusz szerzője megátkozza a nemességet:

Páris ígért szabadságot,
Ti nem fogadtátok,
Járom rátok, gyáva népek,
S maradéktól átok.

– Kölcsey Ferenc

Miért fordítottunk hátat a függetlenséget ígérő Napóleonnak?

Felmenőink gondolkodásának megértéséhez ismernünk kell a 19. század elején uralkodó viszonyokat Európában, melyek dióhéjban a következők:

  • A harmadik koalíció tagjaként Ausztria 1805-ben súlyos vereséget szenvedett Napóleontól, aminek eredményeként elveszíti itáliai birtokait.
  • A súlyos területi veszteségek miatt I. Ferenc osztrák császár revansra készül.
  • 1809-ben csatlakozik a Szárd-Piemonti Királyság, Nagy-Britannia és Szicília franciaellenes koalíciójához. (Ötödik koalíció)
  • Metternich kancellárnak nem sikerül létrehoznia az orosz-osztrák szövetséget, a koalíciós partnerek pedig nem tudnak érdemi segítséget nyújtani a franciák ellen.
  • A Habsburgok egyedül maradnak Napóleonnal szemben.
  • 1809. április 22-én az osztrák sereg súlyos vereséget szenved az eckmühli csatában, melynek következményeképpen a franciák elfoglalják Bécset.
  • 1809. május 21-22-én Napóleon elszenvedi első komoly vereségét az asperni csatában.
Az asperni csata (1809. május 21-22.)

A nemesség és az udvar viszonya

A háborúk idején a bécsi kormányzatnak nagy szüksége volt pénzre, újoncokra és gabonára a folyamatosan fenntartott, nagy létszámú hadsereg számára. Ennek nagy részét a magyar nemesség biztosította, mégis jelentős hasznot húzott belőle. Hogyan és miért?

  • Az udvar, cserében az újoncok és adók sorozatos megszavazásáért tiszteletben tartotta a rendi jogokat, engedményeket tett a vám valamint a nyelvhasználat terén, és engedélyezte ifjú magyar nemesek katonai képzését is (Ludovika Akadémia).
  • Az osztrákok a hadsereg élelmezéséhez elengedhetetlen, irdatlan mennyiségű gabonát magyar földbirtokosoktól vásárolták meg, így a nagybirtokos arisztokrácia és a nemesség szerencsés része ezekben az években gyors gazdagodásnak indult.

A gazdasági és társadalmi téren is teret nyerő elit elégedett volt a fennálló viszonyokkal, azokon nem kívánt változtatni.

A háború megerősítette I. Ferenc és a magyar nemesség szövetségét.

I. Ferenc és Napóleon
I. Ferenc és Napóleon

Mi volt őseink véleménye Napóleonról?

A napóleoni háborúk idején számos ország kapott új alkotmányt és törvénykönyvet. A porosz-lengyel területekből létrehozott Varsói Hercegségben bevezették Napóleon polgári törvénykönyvét, a Code Civilet, de mivel itt az igazi politikai erőt a nagyszámú nemesség jelentette, ezért Napóleon meghagyta a nemesség politikai hatalmát és földbirtokait. Majd módszeresen kizsákmányolta a kis ország szerény erőforrásait:

  • 1812-ben a Varsói Hercegség 4 330 000 lakosa fejenként tizenkétszer(!) annyi adót fizetett, mint a régi Lengyelország lakói 1768-ban.
  • Oroszországi hadjáratához a Varsói Hercegség területén felvonuló grandiózus francia sereget a lengyel nép etette, itatta és kvártélyozta.
  • Ezen felül a lengyelek 98 000 katonát állítottak ki Napóleon számára, akik közül alig 26 000 tért vissza Moszkva alól.
Napóleon visszavonulása Moszkva alól
A Grande Armée visszavonulása Moszkva alól (1812)

A császárnak hasonló tervei lehettek Magyarországgal is. Bár schönbrunni kiáltványban biztosította a magyarokat, hogy régi alkotmányukon nem változtat, a nemesség mégsem követte a felhívást, mert attól tartott, hogy Napóleon nem tartja be a szavát és jobban aláveti az országot, mint I.Ferenc. Miért is bíztunk volna a franciák leghíresebb császárában?

1809-ben Napóleon már nem a forradalmi eszméket képviselte. A császár kormányzata egyre autokratikusabbá, külpolitikája pedig egyre dinasztikusabbá vált. A forradalom tábornokából egyeduralkodó lett.

Miért hagyott volna el a magyar nemesség egy jól ismert és megszokott birodalmat, amely többé-kevésbé tiszteletben tartotta a magyar hagyományokat egy olyan uralkodó felhívására, aki semmit sem tisztelt, és úgy módosította az alkotmányokat és az országhatárokat, ahogy neki tetszett?

A helyzetével elégedett arisztokrácia így tehát még ,,nemesi felkelést” is szervezett a franciák ellen – az utolsót a történelemben. A szerencsétlen kimenetelű győri csatában ugyan vereséget szenvedtek a modern hadviselés követelményeinek nem megfelelően kiképzett és felszerelt rendi erők, de az emberveszteségen kívül nem érte más csapás Magyarországot a napóleoni háborúk alatt.

Magyarország a mérlegen

Napóleon

,,Egy népet csak úgy lehet vezetni, ha jövőt mutatunk neki.”

– Bonaparte Napóleon

Azzal, hogy a rendek végül passzívak maradtak Napóleon felajánlásával szemben Magyarország elkerülte a lengyelek sorsát és nem vált francia bábállammá. A magyar vezetőréteg politikailag és gazdaságilag is megerősödött a koalíciós háborúk alatt, a rendek súlya a bécsi kormányzattal szemben megnőtt; az újoncmegajánlás és a gabonaellátás kérdése olyan adu volt a nemesség kezében, amivel sakkban tarthatta a Habsburgokat.

A következő rész tartalmából:
A győri csata, mint a magyar nemesség Azincourtja él a köztudatban. Mi történt valójában? Megfutamodtak-e a magyarok? Miért írnak a történelemkönyvek csúfos vereségként a győri csatavesztésről? Tévhitek és cáfolatok jövő héten, a sorozat következő részében.

A sorozat eddig megjelent részei:

Források:
https://tudasbazis.sulinet.hu/hu/tarsadalomtudomanyok/tortenelem/az-ujkor-1492-1914/magyarorszag-1790-utan-a-napoleoni-haboruk-kora/magyarorszag-a-francia-forradalom-es-a-napoleoni-haboruk-koraban-1790-1815
https://slideplayer.hu/slide/11193972/
https://hu.wikipedia.org/wiki/Nap%C3%B3leoni_h%C3%A1bor%C3%BAk

2 Replies to “Napóleon titkos terve a magyarokkal – II. rész”

  1. Pingback: Napóleon is csodálta a magyarok vitézségét - a győri csata - III. rész - www.tortenelemutravalo.hu

  2. Pingback: Napóleon rohama: az arcolei csata - I. rész - www.tortenelemutravalo.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

 
 
 

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.
CiyaShop

Join Our Newsletter

Subscribe to the CiyaShop mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information.
Product added!
The product is already in the wishlist!
Removed from Wishlist

Shopping cart

close