VI. Fékomadta fesztivál – az életre kelt középkor Zsámbék szívében

„Élt egyszer egy francia lovag Zsámbékon, akinek legendája most megelevenedik Zsámbék történelmi helyszínein a kora középkorral együtt.”

Olvasható a Fékomadta fesztivál kiírásánál. Október 11-12-én, 6. alkalommal került megrendezésre Zsámbékon a Fékomadta fesztivál. A rendezvény az egykor Zsámbékon élő Aynard lovag legendáját eleveníti fel. A Fékomadta Fesztivált helyi művészek és hagyományőrzők hívták életre, nekik köszönhetően betekinthetünk a település középkori múltjába, hagyományaiba, illetve hiedelemvilágába.

Az Aynard-nemzetségről

Zsámbék életében egy normann nemzetség, az Aynardok játszottak szerepet, akik az oklevelekben Smaragd nemzetségként vannak említve. A közhiedelemmel ellentétben nem III. Béla második feleségének, a francia Capet Margitnak a kíséretével érkezett Magyarországra Aynard lovag. Pápai ajánlásra vette feleségül Könyves Kálmán Hauteville-i Roger, Szicília normann grófjának lányát, Felíciát. A legújabb kutatások szerint 1097-ben érkezhetett a nemzetséget alapító Aynard a grófnő kíséretével. A lovag Zsámbékot és környékét birtokul kapta, leszármazottai pedig a zsámbéki premontrei prépostság alapítói, az Öregtemplom építői.

A Fékomadta fesztivál

Október 11-én vette kezdetét a rendezvény. Az esti órákban érkeztek a Visegrád-Esztergom-Zsámbék történelmi teljesítménytúra résztvevői. Sátorverés, tábori élet, folkkocsma várta az érkezőket. Az etyek-budai borvidék legjavával hűsíthették magukat az érkezők, az út porától kiszáradt torkokat remekül enyhítették a kiváló borok.

Október 12-én volt a rendezvény főnapja. A délelőtti órákban a romtemplomként is emlegetett premontrei templom- és kolostoregyüttesnél kezdett gyülekezni a tömeg. Az impozáns látványú, egykoron szebb napokat látott templom tövében korhű viseletbe öltözött animátorok fogadták a kiérkezőket. A tárlatvezetés során szó esett a már említett Aynard lovagról és nemzetségéről, a templom történelméről is, továbbá ki lett emelve, hogy az ásatások során a mai templom falain belül korábban is már állt egy kisebb kőtemplom, illetve, hogy a település már a római kor óta lakott.

A templom közelében várakozva lehetett észrevenni, hogy lovasok érkeznek. Utánuk jött a lovag házanépével, gyalogos kísérettel vonult, hogy délben részt vegyenek az istentiszteleten.A mise meghallgatása után a hagyományőrzők vezetésével el lehetett jutni a rendezvény második helyszínére, a Zárdakertbe. Az apró sétálóparkban a hatalmas fák lombja alatt terült el a tábor, mintha visszacsöppentünk volna a kora középkorba.

A középkori vásári forgatag magával ragadó légköre bámulatos volt. Valamennyi kézműves munkája figyelemreméltó volt, mint például a fafaragók és a kovácsok, ahogy ott a helyszínen bemutatták mesterségüket. A látványkonyhán készítették az ínycsiklandó, csontjáról omló, zsírjában sercegő csülköt és pecsenyét. A nap folyamán a színpadon a zenészek igazi talpalávaló muzsikát szolgáltattak.

Üstökben is készült a finom étel.
Az Utgardar csapat felszerelése.

A harcosok tábora már messziről láthatóvá vált: pajzsok, lándzsák, balták egymás mellé sorakozva. Tőlük nem messze a zord, szúrós tekintetű harcosok, akik valójában vígkedélyű emberek, ha jobban megfigyeljük őket. Azonban, ha magukra öltik felszerelésüket és kimennek a küzdőtérre, olyankor a harci szellem járja át őket. Harci kiáltásaik közé vegyült a Fékomadta! és az Utgardar! szó is– ez utóbbi egy szlovák hagyományőrző csapat neve is egyben.

Délután a harci bemutatók után külföldi és magyar hagyományőrző csapatok segítségével lett bemutatva egy várostrom, ahogy a szervezők is mondják, „ha már megépítettük a várat, meg is kell ostromolni!” Nem is fért ahhoz kétség, kitettek magukért a harcosok. Nyilaztak, köveket hajigáltak a védők, a támadók több hullámban támadtak, míg végül meggyújtották az erődöt, és kifüstölték a maradék védőt. A vár előtt a „halottaktól” lépni nem lehetett és a „túlélők” egyike, a hadúr megállt a csapóhídnál. Szemlélt és gyönyörködött a győzelem látványában. Biztos azon tanakodott, hogy az elesettek után mennyivel több pénze megmarad, legalább kevesebb zsoldot kell kifizetni. Egy szolid humort hadd engedjek meg magamnak: Hol volt Gondor, mikor a védők elestek?

Ahogy alkonyodott, úgy merészkedtek elő a harsány, rút boszorkányok. A bestiárium vette kezdetét, óriásbábos, fáklyás vonulással. Végül este, ahogy napközben is, koncertek szórakoztatták a jelenlévőket, ezzel lezárva egy remek napot.

A legillusztrisabb bábja a fesztiválnak.

Utószó

Ezt a lebilincselő hangulatú, családias légkörű, szívmelengető rendezvényt egyszer mindenképp érdemes meglátogatni. A szervezők, a hagyományőrzők, a kézművesek, a zenészek és mindenki, aki tevékenyen részt vett, hogy életre keljen a Fékomadta fesztivál nagyon kitettek magukért, remek hangulatot teremtettek változatos programokkal. Sok sikert a jövőt illetően, csak így tovább!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

 
 
 

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.
CiyaShop

Join Our Newsletter

Subscribe to the CiyaShop mailing list to receive updates on new arrivals, special offers and other discount information.
Product added!
The product is already in the wishlist!
Removed from Wishlist

Shopping cart

close